جاهای دیدنی مریانج همدان را بیشتر بشناسید

به گزارش اسپند دود کن، در این مقاله از معرفی مکان های دیدنی همدان درباره شهرستان مریانج که یکی شهرهای این استان زیبا و تاریخی است سخن خواهیم گفت.پس اگر برنامه ای برای سفر به استان همدان دارید این مطلب مبتوانید برای شما مفید باشد در ادامه با مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید تا بشتر درباره جاهای دیدنی مریانج همدان آشنا شوید

جاهای دیدنی مریانج همدان را بیشتر بشناسید

قبل معرفی جاهای دیدنی مریانج بد نیست مختصری درباره این شهرستان بدانید :

بلیط هواپیما در طاهاگشت

مریانج یکی از شهرستان های استان همدان و شهرهای تابع شهرستان همدان می باشد که در 5 کیلومتری غرب شهر همدان و در ابندای جاده همدان به کرمانشاه واقع شده است.لهجه مردم این شهر مرگانه ای نام دارد که نزدیکی هایی با گویش های لری و فارسی جنوب استان همدان دارد

مریانج از میان شهرهای مجاور همدان کمترین مهاجر را دارد و ساکنین شهر عموماً از طریق کشاورزی، دامداری، مبل سازی و صنایع چوبی و کامیون داری و… امرار معاش می نمایند. وجه تسمیه آن دقیقاً مشخص نیست بعضاً مبتنی بر حدس و استنباط های شخصی است اما اهالی به آن مرگانه و همدانی ها مریانه می گویند و در نقشه ها و مکاتبات اداری به صورت معرب مریانج استعمال می شود. دکتر اذکایی در کتاب مادستان (همدان نامه) بر این باور است که مرگانه از دو جز مرگ + آنه تشکیل شده و مرگ یا مرغ بمعنی چمن می باشد و در مجموع یعنی محلی که در آنجا چمن فراوان است.

اگر چه در منابع تاریخی نام و نشان چندانی از مریانج به وضوح دیده نمی شود اما وجود شرایط مساعد زیست محیطی، آب فراوان، خاک های رسوبی حاصلخیز، وجود رودخانه و جویبارهای جاری از دامنه های کوهستان الوند و موقعیت جغرافیایی خاص که آنجا را در مدخل دره برفین امامزاده کوه و جهت راه ارتباطی هگمتانه به کنگاور قرار می داده همواره باعث استقرار گروه های یکجانشین در آن منطقه بوده است. وجود چند تپه باستانی و کشف اتفاقی گورهای تاریخی در حوالی مریانج نشان از قدمت آن در هزارهای پیش از میلاد دارد، امروزه در دره دوستعلی و دو خواهران چندین سنگ نگاره چوپانی دیده می شود که حکایت از مسکون بودن منطقه در عصر سنگ می نماید.

از جاهای دیدنی مریانج میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • امامزاده محسن مریانج
  • دره دو خواهران

امامزاده محسن مریانج

بنای امامزاده محسن یا امامزاده کوه مربوط به احتمالاْ سدهٔ 10 است و در شهرستان همدان، بخش مرکزی، روستای وفرجین از توابع مریانج در 16 کیلومتری شهر همدان واقع شده و این اثر در تاریخ 1 فروردین 1347 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دره دو خواهران

در جنوب غربی شهر مریانج و در دامنه های کوهستان الوند دره های سرسبز چشمه ها و جویبار های متعددی وجود دارد. ازبین آن دره ها دره دوستعلی و دو خواهران به سبب وجود تعداد زیادی سنگ نگاره اهمیت بیشتری دارند. در دره دو خواهران تعدادی سنگ صخره ایی با فاصله از هم ودر محوطه ایی حدود یک کیلو متر مربع وجود دارد بر روی این سنگ ها نقوشی از انسان و حیوان حک شده و همچنین درامتداد آن دره به فاصله کمتر ازدو کیلومتر و درجانب جنوبی دره دوستعلی واقع است.در این دره نیز یر صخره های سنگی نقوش مشابهی حکاکی شده است. این سنگ نگاره ها ازنظر قدمت مربوط به دوره های پیش از تاریخ یعنی حدود 20هزار سال قبل ودوره پارینه سنگی است.این سنگ نگاره ها بسیار ساده وبه نقاشی بچگانه شباهت دارند و موضوعات آنها اغلب به نقش انسان و حیوانات ازقبیل بز-گوزن-اسب و سگ می باشد. باتوجه به تصاویری که مشاهده میکنید نگاره ها بسیار ساده وابتدایی اند. در نگاه اول به نظر میرسد چوپان ها از سرتفنن و سر گرمی و یا جادوگران به منظوری خاص این نگارهها را درسینه سنگها حک نموده اند اما پراکندگی وگوناگونی شکل ها در مناطق مذکور چنین می نمایاند که نگاره ها توسط شکارگران اجرا شده است.شکارگرانی که ساعت هادرجایگاهای مناسبی درکمین شکار به انتظار می نشسته اند.

مقالات بیشتر بخوانید :

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

منبع: تاپ تراول

به "جاهای دیدنی مریانج همدان را بیشتر بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی مریانج همدان را بیشتر بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید