یولیان ناگلزمان؛ او مورینیوی بعدی فوتبال است؟

به گزارش اسپند دود کن، روزنامه هفت صبح: ماه های آینده می توانند عظیم ترین اتفاقات را برای یولیان ناگلزمان رقم بزنند. لایپزش تحت راهنمایی او در رتبه دوم جدول بوندس لیگا قرار داشته و از امید های قهرمانی به شمار می آید. همچنین این باشگاه نوپا با رجحان در ملاقات رفت مقابل تاتنهام در لندن، حالا بخت زیادی برای صعود به جمع هشت تیم برتر لیگ قهرمانان دارد. دو دهه پیش، ژوزه مورینیو سرمربی پیشرو و نوآور دنیای فوتبال بود و حالا این سرمربی پرتغالی راند اول را به بولیان ناگلزمان، آینده دنیای مربیگری واگذار نموده است. بسیاری ناگلزمان را سرمربی احتمالی بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان در آینده می دانند؛ سرمربی جوانی که همین اخیراً و در سن 32 سالگی پیشنهاد رئال مادرید را رد نموده و مدعی شده چنین قدم عظیمی در این سن شاید برایش زود باشد.

یولیان ناگلزمان؛ او مورینیوی بعدی فوتبال است؟

رویایی که در مستطیل سبز تعبیر نشد

ناگلزمان در دوران جوانی برای مونیخ 1860 بازی می کرد، اما یک مصدومیت شدید زانو در سن 20 سالگی باعث شد این بازیکن جوان راهی برای ادامه حضور در عرصه فوتبال نداشته و به حرفه مربیگری روی آورد. ناگلزمان فقط 28 ساله بود که در فوریه سال 2016 به عنوان سرمربی هوفنهایم منصوب شد و جای هووک استیونس، سرمربی حرفه ای این تیم که به دلیل مسائل جسمانی استعفا داده بود را گرفت. این باشگاه در آن مقطع در رده هفدهم قرار داشت و به نظر می رسید سقوط می نماید، اما ناگلزمان در انتها تیمش را از این خطر نجات داد. اگرچه ناگلزمان جوان ترین سرمربی دائمی در تاریخ بوندس لیگا است، اما جوان ترین فردی نیست که در یک مسابقه در بوندس لیگا سرمربی تیمی بوده است. در 23 اکتبر 1976، برند استوبر راهنمایی موقت ساربروکن را در سفر به کلن در سن 24 سالگی به عهده داشت.

رویکرد مدرن سرمربی جوان آلمانی

یکی از تغییرات گسترده و نوآورانه ناگلزمان در هوفنهایم، استفاده از فن آوری فوت بونات برای تیمش بود. فوت بونات یک ماشین تمرینی فوتبال است که توپ ها را با سرعت و جهت های مختلف به سوی بازیکنان شلیک می نماید، بازیکنان نیز باید توپ را کنترل نموده و داخل یک مربع بیندازند. علاوه بر افزایش مهارت های پا به توپ، این دستگاه برای پیشرفت زمان واکنش بازیکنان ساخته شده است.

جالب اینجاست بولیان ناگلزمان علاقه زیادی به سبک کار توماس توخل، سرمربی فعلی پاری سن ژرمن و سابق دورتموند داشته و همواره از او به عنوان الگوی خودش در دوران مربیگری نام می برد. البته توخل نیز به او علاقه مند بوده و در زمان انتصاب ناگلزمان به عنوان سرمربی هوفنهایم گفت: او یک سرمربی جوان بسیار کنجکاو و بسیار زحمتکش است. ناگلزمان در عرصه فوتبال جوانان پیروزیت های فوق العاده ای داشته، من برای او بسیار خوشحالم و به کار ناگلزمان اعتقاد دارم. این سرمربی جوان بار ها اعلام نموده علاقه ای به فعالیت در شبکه های اجتماعی نداشته و حضور در این رسانه ها را برای کارش مفید نمی داند.

او پپ گواردیولا نیست!

سرعت فراوان در حملات، کلید اصلی خلق موقعیت تیم های تحت راهنمایی ناگلزمان است. تا به امروز در این فصل لایپزیش به طور میانگین 14.57 شوت در هر 90 دقیقه و 2.63 گل در هر بازی ثبت نموده و 85.41 پاس رو به جلو ارسال می نمایند. ناگلزمان از آن دسته سرمربیان نیست که تمایل بیش از حدی به ارائه بازی مالکانه داشته است. این موضوع در سبک هجومی عمودی او مشهود است و تا به امروز در این فصل، لایپزیش به طور متوسط 51.4 درصد مالکیت داشته و از این حیث رتبه هفتم در بوندس لیگا را در اختیار دارد. در هر مسابقه 9.31 ضربه به سمت دروازه لایپزیش زده می گردد که آن ها را از این حیث در رتبه سوم در بوندس لیگا قرار داده و باعث شده بعد از بایرن و مونیخ گلادباخ، با 24 گل دریافتی در رده دوم در لیگ آلمان قرار داشته باشد.

تازه ترین رکورد های ناگلزمان

مربی جوان لایپزش که به خاطر سن و سال کمی که دارد و البته توانایی فنی خود، بار ها رکورد هایی را به نام خود ثبت نموده و به نظر می رسد حالا نوبت اروپا رسیده است. او به همراه تیمش با کسب 11 امتیاز از شش مسابقه در گروه G لیگ قهرمانان اروپا، پیروز به صعود به مرحله حذفی به عنوان تیم صدرنشین شد. حالا ناگلزمان با حضور روی نیمکت لایپزیش برای ملاقات برابر تاتنهام، با 32 سال و 211 روز، به جوان ترین مربی تاریخ لیگ قهرمانان اروپا در مراحل حذفی تبدیل شده است.

رئال بلندترین قدم برای من بود

سرمربی جوان و پیروز لایپزیش تأیید کرد در تابستان 2018، رئال مادرید برای جانشینی زین الدین زیدان با او تماس گرفته، اما پیشنهاد این باشگاه را رد نموده است. به نقل از AS، سرمربی 32 ساله لایپزیش گفت: طبیعی است وقتی باشگاهی، چون رئال مادرید با شما تماس می گیرد، به پیشنهاد آن ها فکر کنید. در ابتدا سورپرایز شدم، اما شرایط را آنالیز کردم و دیدم نسبت به ایده رفتن به آنجا، راحت نیستم. می خواهم پیشرفت کنم و وقتی شما به عنوان مربی به رئال مادرید می روید، دیگر فرصتی برای پیشرفت نخواهید داشت. شانسی برای بهتر شدن و پیشرفت در مادرید ندارید بلکه برای رفتن به آنجا باید بهترین باشید و من در حال حاضر در شغل خود، بهترین نیستم، اما می توانم تأیید کنم که می خواهم در آینده به چنین جایگاهی برسم.

اگر سرمربی تیم هایی، چون بارسلونا و رئال مادرید شوید، طرفداران، رسانه ها و مسئولان به شما فرصتی برای پیشرفت نمی دهند. در هر بازی فقط برد می خواهند و در انتها فقط جام ها و فتح لیگ قهرمانان اروپا، آن ها را راضی می نماید. وقتی قهرمان نشوید، نمی توانید جوان بودن و پیشرفت کردن را بهانه کنید. مهم ترین موضوع این است که به صورت صحیح قدم بردارید. قدم بلند برداشتن، الزاماً نشانه مثبتی نیست. رئال مادرید احتمالاً بلندترین قدمی است که یک مربی در طول دوران حرفه ای خود می تواند بردارد. به خودم گفتم 31 ساله هستی و می خواهی به رئال مادرید بروی؛ پس از آن به کجا خواهی رفت؟ مشکل بعدی، زبان بود.

هنوز نمی توانم اسپانیایی صحبت کنم و برای من برقراری ارتباط مستقیم بسیار مهم است. می خواهم با تک تک بازیکنانم در ارتباط باشم. بنابراین رئال مادرید، بلندترین قدم برای من بود و نه صحیح ترین! ایده من این است که برای چهار سال در لایپزیش بمانم، اما در فوتبال هرگز نمی دانید چه چیزی در انتظار شماست. باشگاه هایی در لیگ برتر، لالیگا و بوندس لیگا به من علاقه مند هستند، اما ابتدا باید زبان اسپانیایی یاد بگیرم.

منبع: برترین ها

به "یولیان ناگلزمان؛ او مورینیوی بعدی فوتبال است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یولیان ناگلزمان؛ او مورینیوی بعدی فوتبال است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید