ترکیه بار دیگر شمال عراق را بمباران کرد

به گزارش اسپند دود کن، جنگنده های ترکیه شنبه شب روستای مرزی بیرسیفی در استان دهوک واقع در شمال عراق را بمباران کردند.

ترکیه بار دیگر شمال عراق را بمباران کرد

شبکه خبری روسیه الیوم روز یکشنبه به نقل از خبرنگار خود در بغداد گزارش داد که آنکارا در ادامه حملات نظامی خود علیه شبه نظامیان پ ک ک در منطقه این روستای عراقی هم مرز با ترکیه را هدف قرار داد.

وزارت دفاع ترکیه اواخر سه شنبه از شروع عملیات نظامی پنجه - ببر در منطقه هفتانین در شمال عراق اطلاع داد.

این وزارتخانه در توئیتر از ورود یگان های کماندو ترکیه در منطقه هفتانین اطلاع داد و اضافه کرد: یگان های کماندو به منظور خنثی کردن پ. ک. ک و سایر عناصر تروریستی که امنیت مردم و مرزهای ما را تهدید می نماید امروز (سه شنبه) وارد منطقه هفتاتین شده اند.

خاطرنشان می گردد که سه شنبه گذشته وزارت امور خارجه عراق با احضار سفیر ترکیه در بغداد و تسلیم یادداشت اعتراضی به وی نسبت به بمباران مناطقی از شمال عراق توسط ترکیه مراتب اعتراض خود را اظهار داشت.

در این اعتراض نامه دولت عراق ضمن محکوم کردن اقدام ترکیه، آن را نقض حرمت و حاکمیت زمینی و هوایی عراق و بر خلاف قراردادهای بین المللی، قوانین حقوق بین الملل، روابط دوستی، اصول همسایگی و احترام متقابل دانسته است.

ترکیه از دوشنبه هفته گذشته دو عملیات گسترده با نام پنجه عقاب و پنجه ببر را با هدف نابودی عناصر حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در شمال عراق شروع نموده است.

به گفته خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در این عملیات 700 هدف پ.ک.ک منهدم شده است.

وزارت امور خارجه عراق به دنبال حملات آنکارا، سه شنبه و پنجشنبه هفته گذشته در دو نوبت فاتح یلدیز سفیر ترکیه در بغداد را فرا خواند و یادداشت اعتراض شدید خود را تسلیم وی کرد.

دولت اقلیم کردستان نیز آدینه شب در بیانیه ای از ترکیه خواست به حاکمیت عراق احترام بگذارد و حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نیز این مناطق را ترک نموده و در مناطق مرزی از تنش آفرینی خودداری کند.

گوتیار عادل سخنگوی رسمی دولت اقلیم کردستان عراق با صدور بیانیه ای اظهار داشت: با درد و نگرانی زیاد حوادثی را که روز آدینه و روزهای گذشته در مناطق مرزی (کردستان عراق) روی داده، زیر نظر داریم؛ حوادثی که به شهروندان غیرنظامی و روستاهای این مناطق خسارات جانی و مادی وارد نموده است.

عادل گفت: دولت اقلیم کردستان عراق این حوادث را از سوی هر گروهی که رخ دهد، محکوم می نماید و ما از جمهوری ترکیه می خواهیم به حاکمیت ارضی عراق احترام بگذارد؛ همچنان که خواسته ما از حزب کارگران این است که این مناطق را تخلیه و از ایجاد تنش در مناطق مرزی اقلیم خودداری کند.

حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) حدود چهار دهه است که به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی آنکارا می جنگد.

این تشکیلات از سوی دولت ترکیه، اتحادیه اروپا و واشنگتن به عنوان گروه تروریستی شناخته شده است.

پ.ک.ک که توسط ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده از سال 1984 علیه دولت آنکارا می جنگد.

درگیری های مسلحانه ترکیه و حزب کارگران کردستان این کشور تا کنون بیش از 40 هزار کشته برجا گذاشته است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "ترکیه بار دیگر شمال عراق را بمباران کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه بار دیگر شمال عراق را بمباران کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید