اعلام شرایط اختصاص تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا

به گزارش اسپند دود کن، قائم مقام بانک مرکزی با ارایه گزارشی از فرایند اعطای تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر آسیب دیده ناشی از شیوع ویروس کرونا، شرایط بهره مندی از تسهیلات برای صاحبان کسب و کارهای آسیب دیده از این ویروس را تشریح کرد.

اعلام شرایط اختصاص تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا

به گزارش اسپند دود کن از بانک مرکزی، اکبر کمیجانی گفت: بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شده است مبلغ 750 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به خانوارهای یارانه بگیر و صاحبان کسب و کار که از ویروس کرونا دچار مشکل شده اند پرداخت گردد.

وی اضافه نمود: همانگونه که شبکه بانکی کشور همیشه به منظور مساعدت اقشار مختلف جامعه در زمان وقوع حوادث قهری از جمله سیل و زلزله و ... یاری لازم را نموده است، در مورد آسیب دیدگان از ویروس کرونا نیز از تمام توان خود استفاده نموده است.

کمیجانی افزود: در این راستا از مبلغ تسهیلات یاد شده 260 هزار میلیارد ریال را به خانوارهای یارانه بگیر اختصاص داده و مابقی مبلغ معادل 490 هزار میلیارد ریال را در راستای حمایت از فراوری و حفظ اشتغال، صرف اعطای تسهیلات به صاحبان کسب وکار آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا خواهد نمود.

قائم مقام بانک مرکزی در مورد پرداخت تسهیلات به خانوارهای یارانه بگیر توضیح داد: به منظور عدم مراجعه سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر به بانک ها و مؤسسات اعتباری، مکانیزم پرداخت تسهیلات به صورت الکترونیکی انجام شد.

وی ادامه داد: بر این اساس طبق مصوبات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، واریز تسهیلات 10 میلیون ریالی به حساب سرپرستان خانوار یارانه بگیر (براساس فهرست اعلامی از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها) در سه مرحله (در تاریخ های 4، 11و 18 اردیبهشت ماه 1399) انجام شد که تا کنون از تعداد 20 میلیون و 190 هزار و 973 سرپرست خانوار معرفی شده از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها، تعداد 20 میلیون و 186 هزار و 643 خانوار، این تسهیلات (در مجموع به مبلغ 201.866.430 میلیون ریال) را دریافت نموده اند.

کمیجانی اضافه نمود: همچنین امکان واریز مابقی تسهیلات یاد شده نیز به دلایلی از جمله مسدودی حساب، شماره حساب اشتباه، عدم سازگاری شماره حساب با کد ملی ارسالی، نامعتبر بودن اطلاعات معرفی شده و سایر خطاها میسر نشده است.

وی خاطر نشان کرد: طبیعی است بعضی از این موارد در هفته های آینده با همکاری سازمان هدفمندسازی یارانه برطرف می گردد.

مقام مسئول بانک مرکزی درباره آخرین مرحله پرداخت این تسهیلات گفت: این مرحله از پرداخت ها نیز به حساب سرپرستان خانوارهای به جامانده که پیروز به ثبت نام نشده اند و بر اساس اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال ثبت نام هستند، در تاریخ 20 خرداد ماه امسال واریز می گردد.

ضوابط بهره مندی کسب وکارهای آسیب دیده ناشی از کرونا از تسهیلات

کمیجانی در مورد واحدهای کسب وکاری که مشمول طرح یاد شده هستند، اضافه نمود: اشخاص حقیقی و حقوقی فعال دارای مجوز کسب یا فراوری که در رسته های 13 گانه مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا مشخص شده و آن دسته از کسب و کارهایی که به تأیید کارگروه مقابله با پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا می رسد و در قالب کارفرمایی و یا خویش فرمایی دارای لیست بیمه هستند، بر اساس ضوابط مشخص شده، صرفاً برای یک بار مشمول دریافت تسهیلات این دستورالعمل می شوند.

وی ادامه داد: از جمله شرایط این است که واحد کسب و کاری که در سال گذشته فعال بوده و همچنان فعال باشد و شاغلان آنها از بیمه بیکاری بهره مند نشده باشند.

کمیجانی اضافه نمود: واحد کسب وکاری که پس از شیوع ویروس کرونا (اول اسفند ماه 1398) 90 درصد متوسط نیروی کار سه ماهه آبان، آذر و دی سال 1398 خود را براساس اطلاعات سازمان تأمین اجتماعی تعدیل ننموده یا نسبت به بازگشت و افزایش نیروی کار موجود بر اساس متوسط سه ماهه مذکور اقدام کند نیز مشمول این تسهیلات می گردد.

وی افزود: واحد کسب و کاری که با نیروهای شاغل (براساس تعداد شاغلین متوسط سه ماهه آبان، آذر و دی سال 1398) قرارداد کار در سال 1399 منعقد نموده و متعهد به حفظ نیروی کار تا انتها سال 1399 شده است نیز این تسهیلات را دریافت می نماید.

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه سامانه کارا به منظور ثبت نام در طرح فوق الذکر در نظر گرفته شده است، گفت: سامانه کارا متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که تمام مراحل ثبت نام و فرآیند کاری مرتبط با این تصویب نامه، به صورت الکترونیکی در آن پیاده سازی شده و دسترسی تمام دستگاه های ذیربط و بانک ها و مؤسسات اعتباری عامل در سطح ملی و استانی بر روی این سامانه ایجاد می گردد.

وی گفت: ثبت نام افراد مشمول در سامانه یادشده از 24 اردیبهشت ماه 1399آغاز شده و در جریان است.

کمیجانی در مورد میزان پرداخت تسهیلات به واحدهای کسب وکار مشمول طرح یاد شده، اظهار کرد: پرداخت تسهیلات صرفاً بر اساس مبلغ مشخص شده برای صاحبان کسب و کار توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سامانه کارا و لیست شاغلان در واحد کسب و کار و معرفی به وسیله سامانه مورد اشاره به بانک ها و مؤسسات اعتباری عامل انجام می گردد.

وی اظهار داشت: پرداخت این تسهیلات به صورت دو مرحله ای بوده که در مرحله اول 50 درصد تسهیلات متعلق به صاحبان کسب و کار پرداخت و مابقی یک ماه بعد از آن و پس از تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دستگاه های اجرایی ذی ربط در سامانه کارا به ازای هر شاغل دارای پرونده بیمه تأمین اجتماعی انجام می گردد.

کمیجانی با اشاره به نسبت مشخص شده در هر مرحله، گفت: برای واحدهای کسب و کار به ازای هر شاغل 120 میلیون ریال مشخص شده که 70 درصد این مبلغ برای پرداخت هزینه های دستمزد و 30 درصد آن برای سایر هزینه های عملیاتی مرتبط با کسب و کار است.

وی اضافه نمود: برای واحدهای کسب و کار در رسته هایی که بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شده اند، به ازای هر شاغل 160 میلیون ریال تسهیلات مشخص شده که 50 درصد این مبلغ برای هزینه های دستمزد و 50 درصد آن برای سایر هزینه های عملیاتی مرتبط با کسب و کار است.

عضو هیأت عامل بانک مرکزی، با بیان اینکه برای واحدهای کسب و کاری که تعداد شاغلین آنها بالای 50 نفر است، پرداخت تسهیلات به روشی متفاوت انجام می گردد، توضیح داد: در مورد این واحدها بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، تسهیلات با تعهد بازپرداخت، در اختیار صاحب کسب و کار قرار گیرد ولیکن سهم شاغلین با اخذ موافقت از کارفرما در زمان انعقاد قرارداد، نزد بانک یا موسسه عامل مسدود و بر اساس فهرست اعلامی کارفرما و شماره حساب شاغلین که احراز اشتغالشان به تأیید سازمان تأمین اجتماعی رسیده و در سامانه کارا درج شده است، در وجه آنها پرداخت می گردد.

کمیجانی درباره شرایط تسهیلات موضوع طرح مورد اشاره گفت: نوع عقد، مرابحه عام و نرخ سود 12 درصد است. علاوه بر این، مدت بازپرداخت اقساط تسهیلات 24 ماه و آغاز اقساط از ابتدای مهرماه سال 1399 است.

وی ادامه داد: سود دوره تنفس از زمان پرداخت تسهیلات تا ابتدای مهر ماه محاسبه و به مبلغ بازپرداخت اقساط اضافه می گردد.

این مقام مسئول درباره ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از تخلفات احتمالی از سوی واحدهای کسب وکار کمتر از 50 نفر نیروی کار، مطرح نمود: آن تعداد از واحدهای کسب و کار معدودی که ممکن است نسبت به بازپرداخت تسهیلات در موعد مقرر اقدام ننمایند و یا با تشخیص و اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یا دستگاه بخشی مربوطه، منابع دریافتی را در غیر مصادیق مشخص شده هزینه نمایند، به مدت دو سال از دریافت هرگونه خدمات بانکی (تسهیلات، ضمانت نامه، اعتبارات اسنادی و ...) محروم شده و موظف به پرداخت وجه التزام به نرخ 24 درصد (شامل 18 درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و 6 درصد جریمه)، خواهند شد.

وی یادآور شد: همچنین واحدهای مورد اشاره، در صورت کاهش نیروی کار (با ماخذ 31 اردیبهشت 99) تا انتها سال 1399 به میزان پایین تر از 90 درصد متوسط نفراتِ سه ماهه آبان، آذر و دی سال 1398، موظف به پرداخت وجه التزام به نرخ 24 درصد (شامل 18 درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و 6 درصد جریمه)، از زمان کاهش نیروی کار خود هستند.

همچنین قائم مقام بانک مرکزی توضیحاتی را درباره وثایق مربوط به تسهیلات موضوع طرح مورد اشاره ارایه کرد که به توضیح زیر است:

منبع: جام جم آنلاین

به "اعلام شرایط اختصاص تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام شرایط اختصاص تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید