همکاری های صنعتی و سرمایه گذاری بین کشورهای عضو اکو گسترش یابد

به گزارش اسپند دود کن، موضوع جلسه مجازی کمیته صنعت و سرمایه گذاری اتاق ایران و صنعت اکو، آنالیز مسائل ناشی از شیوع ویروس کرونا 19 در کشورهای منطقه بود. در این نشست مجازی هیات هایی از کشورهای ایران، افغانستان، ترکیه، ازبکستان، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان به همراه دبیرخانه اتاق اکو مستقر در ترکیه و بانک توسعه و تجارت اکو شرکت کردند.

همکاری های صنعتی و سرمایه گذاری بین کشورهای عضو اکو گسترش یابد

در این نشست نماینده کشور ترکیه به راه های همکاری و غلبه بر مسائل در شرایط کنونی شیوع بیماری کووید 19 اشاره نمود؛ و درباره اجرایی شدن موافقت نامه تجاری اکو (اکوتا) گفت.

او همچنین درباره تأخیر در پرداخت اقساط وام های واحدهای صنعتی و تجاری، ارائه تسهیلات با بهره پایین و بیمه بیکاری برای کارکنان این واحدها که توسط دولت ترکیه به مورد اجرا گذاشته شده، شرح داد.

در ادامه نماینده افغانستان اقدامات کشور و اتاق متبوع خود در زمینه مقابله با بیماری کووید 19 و تدابیر اجرا شده برای یاری به تجار بازرگانان و شرکت های فعال در این کشور پرداخت.

او گفت: این کشور می خواهد از تجربیات سایر کشورهای عضو در زمینه مقابله با این بیماری بهره بگیرد.

نماینده افغانستان در این نشست به بسته شدن مرزها و مسائلی که به این دلیل برای تجارت خارجی این کشور ایجادشده، اشاره نمود.

بعد از آن نماینده ایران اظهار امیدواری کرد که بتوانیم در آینده نزدیک ضمن غلبه بر بیماری کووید 19، همکاری های صنعتی و سرمایه گذاری بین کشورهای عضو را گسترش دهیم.

او با اشاره به اهمیت شرکت های کوچک و متوسط برای توسعه همکاری خواهان توسعه مشارکت کشورهای عضو در تبادل دانش فنی و فراوری مشترک محصولات صنعتی با بهره گیری از دانش فنی و مواد اولیه موجود در منطقه شد.

همچنین با یادآوری مصوبات اجلاس قبلی کمیته صنعت و سرمایه گذاری در نوامبر 2019 در کراچی پاکستان خواهان پیگیری مصوبات مذکور و توسعه فعالیت های منطقه ای در زمینه توسعه سرمایه گذاری های صنعتی شد.

او گفت: در زمینه فراوری مشترک خودرو و قطعات آن در کشورهای عضو اکو نشست هایی برگزارشده و قرار است بعد از فروکش کردن بیماری کرونا در نشست حضوری که در ترکیه برگزار خواهد شد، این موضوع های پیگیری و عملیاتی گردد.

نماینده پاکستان نیز با توجه به بیماری گسترده در کشور خود پرداخته و با اشاره به پتانسیل بسیار بالای صادرات پوشاک و نساجی این کشور به سایر کشورهای عضو، درخواست کرد تعرفه ها و عوارض بالای واردات این محصولات برای کشورهای عضو کاهش یابد.

قرار شد نشست های آینده اتاق اکو در ترکیه و پس از برطرف مشکل همه گیری کووید 19 برگزار گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "همکاری های صنعتی و سرمایه گذاری بین کشورهای عضو اکو گسترش یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری های صنعتی و سرمایه گذاری بین کشورهای عضو اکو گسترش یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید