چرا فیلم نگار از دنیای مجله های کاغذی خداحافظی کرد؟

به گزارش اسپند دود کن، مجله فیلم نگار در آستانه دهه دوم از فعالیت خود، به انتشار مکتوبش پایان داد و بعد از این در اینترنت منتشر خواهد شد.شاید خبرهایی از این جنس که این روزها کم هم به گوش نرسیده، طرفداران محیط زیست را خوشحال و امیدوار به پایان نشر کاغذی کند، اما علاقه مندان نشریات کاغذی از چنین خبرهایی شاد نیستند؛ آنها دوست دارند هر چه می خوانند، بوی کاغذ بدهد.

چرا فیلم نگار از دنیای مجله های کاغذی خداحافظی کرد؟

نصرت الله تابش ـ سردبیر و مدیرمسوول ماهنامه فیلم نگار ـ در گفت وگویی با اسپند دود کن درباره علت منتفی شدن نسخه چاپی این مجله توضیح داد: حقیقت این است که ما دوست نداشتیم به خاطر اینکه دنیا به سمت انتشار دیجیتال می رود، نسخه کاغذی ماهنامه را منتفی کنیم، اما واقعا قیمت کاغذ دیگر کمرشکن شده بود. چون قیمتی هم که ماهنامه را می زدیم خیلی پایین بود و هزینه ها را جواب نمی داد؛ البته در این 18 سال هزینه ها را ارشاد داده بود، چون تشخیص داده بود در فیلم نامه نویسی تاثیرات آموزشی خوبی دارد، بازخوردی هم که از فیلم نامه نویسان و علاقه مندان به دست می آمد این را نشان می داد. منتها هزینه ها خیلی بالا رفت و این میزان به چهار برابر افزایش یافت و عملا ادامه انتشار مجله با این شرایط و شرایط امکان پذیر نبود.

تابش ادامه داد: در ارتباط با دیجیتالی شدن، اگر ما بتوانیم خوب عمل کنیم، دایره مخاطبان ما را وسعت خواهد داد. البته تمایل ما این بود که از شش سال پیش دیجیتالی شویم اما نسخه کاغذی را هم کنار دیجیتالی چاپ کنیم. چراکه نسخه کاغذی هم مخاطبان خودش را دارد. مجلات کاغذی برای ما حس نوستالژیک دارند و خیلی ها به نسخه کاغذی مجلات بیشتر علاقمندند.

سردبیر و مدیرمسوول ماهنامه فیلم نگار در پاسخ به اینکه آیا با دیجیتالی شدن این نشریه میزان مخاطبان آن کاهش پیدا نمی کند؟ توضیح داد: همه چیز به نوع استفاده و حضور ما در دنیای دیجیتال برمی شود. احتمال شکست وجود دارد؛ چرا که ما تعدادی از مخاطبان ثابتمان را که علاقمند به مجله کاغذی بودند، از دست خواهیم داد، ولی اگر درست عمل کنیم و قواعد دنیای دیجیتال را درست رعایت کنیم، حضور دائمی، مستمر و هر روز داشته باشیم، احتمالا پیروز می شویم و این مستلزم ماه ها زمان است، زمانی که به نقطه ثبات رسیده باشیم. ما در خارج از کشور نیز متقاضی مجله فیلم نگار داشتیم. در نتیجه احتمال اینکه با دیجیتالی شدن دایره مخاطبانمان در سراسر کشور توسعه پیدا کند، بیشتر خواهد بود.

تابش با اشاره به سن مجله فیلم نگار و عمر 18 ساله آن، گفت: این مجله در دوران آقای محمدحسن پزشک (معاون سینمایی وقت) به راه افتاد. ایشان بنده را به عنوان مشاور فرهنگی خودش منصوب کرد. حوالی سال 80 بود. یکی دو تجربه در تولید هفته نامه داشتند، اما عملا اهدافشان محقق نشد. سپس مجله تخصصی فیلم نامه نویسی را درآوردیم. یک تیم درست کردیم و اولین شماره فیلم نگار اردیبهشت 81 منتشر شد. اوایل، پیش بینی خیلی ها این بود که این مجله سه، چهار شماره بیشتر درنمی آورد، به دلایلی از جمله دولتی بودن و اینکه مگر راجع به فیلم نامه چقدر می شود حرف زد. ولی عملا ما در این 18 سال نشان دادیم که هنوز حرف های ناگفته در زمینه فیلم نامه خیلی زیاد است و هم اینکه اگر مدیریت دولتی هم از قواعد درست پیروی کند، طبیعتا امکان پیروزیتش وجود دارد.

مدیرمسوول فیلم نگار در پایان درباره انتشار نسخه دیجیتال این نشریه و اینکه آیا از این پس تغییراتی خواهد داشت؟ توضیح داد: برای انتشار نسخه دیجیتالی فیلم نگار رویا زیاد داریم. فرض ما بر این است که هر ماه ماهنامه ای را منتشر کنیم ولی در طول ماه هم مطالبی را منتشر می کنیم تا ارتباطمان با مخاطب، به ماه محدود نشود. مخاطبان می توانند کل پی دی اف مجله را بگیرند و هم می توانند بخش های مختلف مجله را به صورت جداگانه دریافت کنند. یک بخش از مجله مثل تحلیل فیلم ها هم رایگان خواهد بود که در طول ماه منتشر می شود، اما به طور کلی همان ماهنامه منتشر خواهد شد. تیم کارشناسی ما البته بنا دارند فیلم نامه هایی که در سراسر کشور نوشته می شوند، تحلیل و سپس کارگاه فیلم نامه نویسی دایر کنند. به دنبال آن استعدادیابی هم در این زمینه داشته باشند.

به گزارش اسپند دود کن، در روزهای اخیر شماره 200 ماهنامه فیلم نگار به عنوان آخرین شماره چاپی این ماهنامه تخصصی فیلمنامه نویسی منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چرا فیلم نگار از دنیای مجله های کاغذی خداحافظی کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا فیلم نگار از دنیای مجله های کاغذی خداحافظی کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید