وزیر بهداشت دست تنهاست آقای روحانی وارد گود شوید!

به گزارش اسپند دود کن، روزنامه های حامی و منتقد دولت، متفق القول هستند که رئیس جمهور باید نقش جدی تر در مدیریت متمرکز ستاد مبارزه با بیماری کرونا ایفا نماید.

وزیر بهداشت دست تنهاست آقای روحانی وارد گود شوید!

به گزارش گروه سیاسی اسپند دود کن، خارج از گود، رئیس جمهور باش! و رئیس جمهور فرماندهی کمیته مبارزه با کرونا را برعهده بگیرد، عناوینی است که روزنامه های فرهیختگان، وطن امروز و همشهری ذیل آن، به نقش رئیس جمهور پرداخته اند.

فرهیختگان در همین زمینه نوشت: وزیر بهداشت در این روز های مبارزه با کرونا، از صندلی رئیس ستاد چند نامه به صورت سرگشاده منتشر نموده است که در جامعه و میان رسانه ها بازخورد قابل توجهی داشته، از جمله اینکه او در ابتدا نامه ای به حسن روحانی نه با عنوان رئیس جمهور که با عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی نوشت و در آن گفت: متاسفانه پس از حدود 10 روز فقط یک میلیون عدد ماسک تحویل شده و بقیه نمی دانم در کجا انباشته شده است. همکاران اینجانب به دلیل اجبار شبانه روز در بازار های مختلف و در نقش واسطه و دلال از قاچاقچیان با قیمت گزاف می خرند. یا اینکه در خصوص دیگری او در نامه شدیداللحنی به وزیر صمت نوشت: به رغم جلسات مکرر همکاران اینجانب در آن وزارتخانه، متاسفانه هنوز مشکل ماسک پابرجاست و با اطلاعات واصله شبکه درهم تنیده احتکار ماسک در شرایطی که همکاران جان برکف اینجانب زندگی شان را شبانه روز فدای مردم می نمایند و مردم در خطر ابتلا به بیماری قرار دارند، محصولات خود را احتکار و با واسطه با قیمت 10 برابری به دلالان معرفی می نمایند.

با کنار هم قرار دادن نامه های وزیر بهداشت و نکته مهمی که علی لاریجانی در نامه به رهبر انقلاب ذکر نموده، به وضوح معین است که وحدت رویه و انسجام در مدیریت اجرایی برای مبارزه با کرونا از هم گسسته است، یا بهتر بگوییم از ابتدا با عقب نشستن مسئولان ارشد دولت و مسئولیت دریافت وزیر بهداشت وجود نداشته است. معین است درگیر شدن وزیر بهداشت که مسئولیتی تخصصی دارد با ماجرا هایی مثل تعطیل شدن ادارات یا باز و بسته بودن راه ها همگی تلف کردن و هدر دادن قوت تیم تخصصی درمان کشور و صرف آن برای امور اجرایی است.

فرهیختگان ماجراها یی مانند بحران ارزی 97 (واگذاری 15 میلیارد دلار ارز) و همچنین سه برابر کردن ناگهانی قیمت بنزین را از جمله موارد مشابه سوء مدیریت روحانی برشمرده است.

در همین حال روزنامه وطن امروز می نویسد: انتقاد اصلی که به حسن روحانی وارد می گردد این است که وی موضوع مقابله با کرونا را جدی نگرفته و با تفویض اختیارات خود به وزیر بهداشت، عملا از نقش آفرینی در مدیریت بحران خودداری نموده است.

روحانی هرچند اقدامات یا وظایف وزارتخانه های دولت را لیست کرد، اما این اظهارات توجیهی برای عدم نقش آفرینی مستقیم او در مدیریت بحران نیست. طبیعی است روحانی به عنوان رئیس کابینه، قدرت بیشتری برای هماهنگی و هم افزا کردن وزارتخانه ها دارد. تقلیل این نقش به وزارت بهداشت که وزیر آن بیش از همه وزارتخانه ها درگیر کار های اجرایی در حوزه درمان، پیشگیری، هماهنگی بیمارستان ها، ارسال تجهیزات پزشکی، تامین نیروی انسانی پزشکی مورد احتیاج و... است، عملا سبب اخلال در مدیریت این بحران می گردد. وظیفه ذاتی رئیس کابینه ایجاد هماهنگی میان وزارتخانه ها در شرایط معمول و به ویژه شرایط بحرانی است. هنگام بروز بحران، طبیعتا نقش آفرینی رئیس کابینه بیشتر شده و حضور مستقیم او در میدان، در هماهنگی میان بخش ها، بالا بردن روحیه، حل مسائل و... تاثیرگذار و راهگشاست. به بیان دیگر رئیس جمهور در زمان بحران باید مدت زمان حضورش در ستاد بحران یا در جمع مقامات و مسئولان دولتی بیشتر از گذشته باشد نه آنکه یکی از نقدها از روحانی در شرایط فعلی حضور کمرنگ او در محل کارش باشد. البته خود را کنار کشیدن و موضوعات را کم اهمیت جلوه دادن یکی از خصلت های مدیریتی حسن روحانی است؛ خصیصه ای که 4 ماه پیش و در ماجرای گرانی بنزین شاهد آن بودیم. حسن روحانی در آن ماجرا نیز گفت: تمام اختیارات را به وزیر کشور واگذار نموده است و حتی به وزیر کشور گفته که به وی نگوید چه زمانی قرار است طرح گران کردن بنزین به اجرا درآید و خودش هم مانند سایر مردم روز آدینه متوجه گرانی بنزین شده است!

از سوی دیگر روزنامه همشهری در یادداشتی به قلم ایرج فاضل وزیر اسبق بهداشت در دولت هاشمی نوشت: رئیس جمهور باید رأساً فرماندهی کمیته مبارزه با کرونا را برعهده بگیرد.

چون اپیدمی ویروس کرونا مربوط به سلامت مردم است تنها وزارت بهداشت مسئول این مسئله معرفی می گردد، گرچه این وزارتخانه متولی سلامت مردم است، اما بسیاری از مسائل مرتبط با این اپیدمی با دستگاه های دیگر نیز ارتباط پیدا می نماید.

معمولا در کشور های دیگر جهان رئیس جمهور و نخست وزیر ریاست کمیته بحران را برعهده می گیرند که فرمانشان قابل اجرا برای تمام دستگاه ها باشد هم اکنون دکتر نمکی وزیر بهداشت درخصوص اپیدمی ویروس کرونا بسیار زحمت می کشند و خدمات بسیار پرارزشی را ارائه می نمایند، ولی بسیاری از مسائل مرتبط با ویروس کرونا تنها مربوط به این وزارتخانه نیست و مربوط به نیروی انتظامی، وزارت کشور، وزارت امور خارجه و سایر دستگاه هایی می گردد که با وزارت بهداشت هم عرض هستند.

انصاف نیست که مسئولیت همه کمبود ها بر دوش وزارت بهداشت انباشته گردد و وزارت بهداشت جوابگوی تمام کمبود ها باشد، بنابراین خود رئیس جمهور باید ریاست این کمیته را به عهده بگیرد که فرمانش قابل اجرا در تمام دستگاه ها باشد تا زودتر و سریع تر بتوانیم به نتیجه برسیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "وزیر بهداشت دست تنهاست آقای روحانی وارد گود شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر بهداشت دست تنهاست آقای روحانی وارد گود شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید