ستاری: نوآوری دانش بنیان ها از خودروسازی صنعتی پویا می سازد

به گزارش اسپند دود کن، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تفاهم نامه های همکاری میان شرکت های دانش بنیان قطعه ساز و گروه صنعتی ایران خودرو منعقد شد تا فرایند فراوری ایران ساخت قطعات این صنعت با پررنگ شدن نقش فعالان زیست بوم نوآوری شتاب بگیرد.

ستاری: نوآوری دانش بنیان ها از خودروسازی صنعتی پویا می سازد

به گزارش گروه فناوری اسپند دود کن به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری مهمان گروه صنعتی ایران خودرو شد تا با امضای چند تفاهم نامه همکاری میان شرکت ساپکو، شرکت های دانش بنیان و پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فرایند توسعه صنعت خودروسازی به یاری فعالان زیست بوم نوآوری شتاب بگیرد.

در این مراسم ستاری با تأکید بر ایجاد زمینه حضور نوآوری شرکت های دانش بنیان در صنعت خودروسازی کشور گفت: باید تصمیم بگیریم که از بین کارخانه داری، خودروسازی و صنعت خودرو در پی کدام هستیم. مرز میان دانش بنیان بودن یا نبودن یک صنعت نوآور و پویا، همین جا آشکار می گردد.

ستاری با بیان این که صنعت، پذیرای نوآوری و کسب وکار های دانش بنیان و محلی برای توسعه نوآوری است، اضافه نمود: کارخانه داری احتیاجی به نیروی انسانی متخصص ندارد و محدود به ابزار های وارداتی است. در حالی که صنعت به دنبال نوآوری، ماشین سازی و طراحی است و کارخانه داری در نقطه شروع خود باقی می ماند.

رییس بنیاد ملی نخبگان، ظرفیت بیش از 4 میلیون و 500 هزار نفری نیروی انسانی را فرصتی برای توسعه صنایع و تزریق نوآوری به آن ها دانست و گفت: ظرفیت نیروی انسانی خلاق و دانش آموخته ضرورت ایجاد صنعت دانش بنیان را دوچندان می نماید و با استفاده از این ظرفیت خارق العاده باید بتوانیم به صنعتی دست یابیم که با سوار شدن به نوآوری ها، شاهد صنعت پیشرفته خودرو باشیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: خوشبختانه این اتفاق به تدریج در صنعت خودرو در حال تحقق است و الان به جایی رسیده ایم که طراحی در این صنعت رخ می دهد. وقتی پلتفرم و زیرساخت طراحی در اختیار کشور باشد، دانش ایجاد شده از این صنعت موجب خلق ارزش اضافه نموده واشتغال واقعی می گردد.

ستاری همچنین بیان نمود: در این صورت می توانیم همپای کشور های پیشرفته مدل های کارآمد و جدید خودرو را مطابق با فرهنگ بومی و احتیاج های جامعه در شکل روزآمد فراوری و تجاری سازی کنیم. محصولاتی که می توانند به بازار های خارجی راه پیدا نمایند.

عزم صنعت خودروسازی ایران برای پیشرفت جدی است

رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان در ادامه گفت: خوشحالم که شاهد شروع این فرایند هستم و ایران خودرو در همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی با برگزاری رویداد احتیاج های فناورانه صنعت خودرو، نشان داد که عزم صنعت خودروسازی ایران برای پیشرفت و توسعه به یاری نوآوری و فناوری دانش بنیان ها و استارتاپ ها جدی است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه صنعت خودرو اقتصاد بزرگی را در دل خود دارد، گفت: این صنعت مرز فناوری های مختلف را در می نوردد و از زیست فناوری تا هوش مصنوعی را درگیر می نماید. استفاده از این فناوری ها در جهان به یک بجث جدی تبدیل شده است و صنایع بزرگ ناگزیر از حرکت در جهت استفاده از فناوری ها و حرکت به سوی توسعه به طور مثال در حوزه هوشمندسازی هستند.

ستاری ادامه داد: اگر صنعت خودروسازی به این جهت ورود نکند، قطعا میدان را به شرکت های خلاق و نوآوری که الزاما خودروساز نیستند، اما بر مدار نوآوری حرکت می نمایند، واگذار می نماید. راه توسعه این صنایع استفاده از نوآوری های جدیدی است که هم با قیمت و کیفیت رقابتی مورد استقبال جامعه قرار بگیرد و توسعه دانش این حوزه را در پی داشته باشد.

به گفته وی، در حال حاضر شرکت های دانش بنیانی در حوزه های مختلفی مانند هوش مصنوعی داریم که صنعت خودروسازی کشور می تواند احتیاج خود را برای آن ها تعریف کند و با مدیریت روی آن در همکاری با این شرکت ها ضمن برطرف آن احتیاج به دستاورد های تازه ای دست پیدا کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین بیان نمود: فناوری های پیشرفته مزیت هایی را به خودرو ارائه می دهد که علاوه بر کاهش هزینه های تمام شده و افزایش کیفیت فرآورده های فراوریی، زمینه را برای توسعه فناوری و پیشرفت کشور در این حوزه هموار می نماید. به یاری فناوری این شرکت ها است که صنعت خودرو می تواند نوآوری و پیشرفت را ضمیمه فراوریات خود قرار دهد.

ستاری در خاتمه گفت: برای تحقق این موضوع مهم باید با نگرشی تازه به شرکت های دانش بنیان نگریسته گردد و در تمام شرایط از جمله اکنون که سایه تحریم ها بر این صنعت گسترده شده است، در ها برای استفاده از توانمندی شرکت های دانش بنیان گگردده باشد و از فعالان زیست بوم نوآوری استقبال گردد.

تعامل میان فعالان دانش بنیان و صنعت خودرو

بر اساس این گزارش، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، رییس گروه صنعتی ایران خودرو در این مراسم 5 تفاهم نامه همکاری فناورانه بین شرکت ساپکو، شرکت های دانش بنیان و پارک فناوری پردیس امضا شد.

نخستین تفاهم نامه با موضوع ایجاد فن بازار تخصصی خودرو میان پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ساپکو، با حضور پیرمحمدی مدیرعامل ساپکو و صفاری نیا رییس پارک فناوری پردیس منعقد شد.

تفاهم نامه بعدی میان شرکت دانش بنیان رویال صنعت و ساپکو با موضوع پیاده سازی سامانه emp برای نخستین بار در کشور بر روی خودرو ها پیاده سازی می گردد. با تحقق این طرح فناور بیش از 150 میلیون صرفه جویی ارزی صورت می گیرد. همچنین شرکت دانش بنیان سیال نیرو صنعت با موضوع توسعه فرمان هیدرولیک در پلتفرم خودرو با این شرکت خودروساز تفاهم نامه همکاری امضا کرد.

شرکت دانش بنیان فدک صنعت پویاشاد با موضوع فراوری ایران ساخت گاز مصرفی در خنک نماینده خودرو نیز تفاهم نامه بعدی را با شرکت ساپکو منعقد کرد. بر اساس این تفاهم نامه های همکاری در حوزه قطعه سازی از شرکت های دانش بنیان ایران که احتیاج های صنعت خودروسازی را تأمین نمایند، حمایت می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ستاری: نوآوری دانش بنیان ها از خودروسازی صنعتی پویا می سازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاری: نوآوری دانش بنیان ها از خودروسازی صنعتی پویا می سازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید