ساخت جاذبی سازگار با محیط زیست با استفاده از کربن دات برای حذف رنگزاهای صنعتی در تصفیه آب

به گزارش اسپند دود کن، محققان دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر درصدد برآمدند تا با استفاده از جاذبی نوین و سازگار با محیط زیست، رنگزاهای مورد مصرف در صنعت را از آب تصفیه کنند.

ساخت جاذبی سازگار با محیط زیست با استفاده از کربن دات برای حذف رنگزاهای صنعتی در تصفیه آب

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی اسپند دود کن به نقل از روابط عمومی دانشگاه امیرکبیر، ترمه تیموریان فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره پروژه کارشناسی ارشد خود با عنوان رنگزدایی متیلن بلو با استفاده از جاذب مزوپوری بهینه شده با کربن دات گفت:طی این پروژه در تهیه و سنتز این نانو جاذب از کربن کوانتوم دات ها به جای ترکیبات فلزی استفاده شده است.کربن کوانتوم دات ها دسته جدیدی از ساختارهای کربنی هستند که خصوصیت های منحصر به فردی با توجه به رفتارهای کوانتومی از خود نشان می دهند، از جمله این خصوصیت ها می توان به خاصیت فلورسانسی بالا، سطح ویژه بالا، سازگار با محیط زیست، غیر سمی بودن و سنتز آسان آنها اشاره کرد، همچنین کربن کوانتوم دات ها قابل جایگزین با سایر کوانتوم دات ها بر پایه فلزات سنگین است.

به گفته وی از منابعی جهت سنتز کربن دات ها استفاده کرده است که طی یک مرحله گروه های عاملی دارای گوگرد و نیتروژن را در سطح کربن دات داپ می کند. حضور همزمان این گروهای عاملی بر روی یکدیگر اثر سینرژیک گذاشته و باعث بهبود خاصیت فلورسانسی و انتخاب پذیری بهتر کربن دات ها شد ، همچنین با خاصیت الکترونگاتیویته ای که دارند توانسته اند رنگزای کاتیونی متیلن بلو را از محیط آبی و به صورت انتخابی با درصد بازدهی بالا، نسبت به کربن دات حاوی نیتروژن تنهاحذف کنند.

تیموریان از مسائل استفاده کربن دات ها به صورت خالص در جذب رنگزاها را، حلالیت بالای آنها در آب اشاره کرد که جداسازی آنها را از آب بعد از واکنش جذب سخت می کند، بنابراین جهت غلبه بر این مشکل از ساختارهای مزوپوری به عنوان بستر جهت نشاندن کربن دات و نامحلول شدن آنها استفاده کرد که از ویژگی های بستر انتخابی نیز می توان به زیست سازگاری بالا، پایداری حرارتی مناسب، آسانی در اصلاح سطح و تکرار پذیری مطلوب آن اشاره کرد.

از بررسی های آینده این طرح بررسی در پساب های واقعی صنعتی جهت اصلاح جاذب و بررسی سایر آلاینده های آب مانند فلزات سنگین است.

گفتنی است: محمدحسن موسی زاده عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر استاد راهنمای این طرح هستند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "ساخت جاذبی سازگار با محیط زیست با استفاده از کربن دات برای حذف رنگزاهای صنعتی در تصفیه آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت جاذبی سازگار با محیط زیست با استفاده از کربن دات برای حذف رنگزاهای صنعتی در تصفیه آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید