از کوهستان های استان تهران چه می دانیم؟

به گزارش اسپند دود کن، رییس اداره محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: کوه ها به عنوان اکوسیستم های کلان یک سوم سطح خشکی های دنیا را می پوشانند که نشاندهنده اهمیت زیاد این اکوسیستم است.

از کوهستان های استان تهران چه می دانیم؟

امیرعباس احمدی در گفت و گو با اسپند دود کن با اشاره به اینکه یک پنجم از جمعیت دنیا در کوهستان ها زندگی می نمایند، اظهارکرد: کوه ها را برج آب های دنیا می نامند، به این معنا که یکی از منابع اصلی تأ مین نماینده آب شیرین دنیا کوه ها هستند و به همین خاطر از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

وی ادامه داد: تنوع عظیمی که در این کوهستان ها وجود دارد که یکی از ارزش های بالای آنها محسوب می گردد و بیشترین گونه های اندمیک (گونه های جانوری و گیاهی که خاستگاه آنها از همان منطقه است) ایران مانند خزندگان، دوزیستان و پرندگان درمناطق کوهستان ها وجود دارند.این اهمیت کوه ها را دو چندان و تعیین می نماید که باید به کوهستان ها توجه خاصی گردد.

رییس اداره محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه مناطق کوهستانی یکی از پنج منطقه اصلی توسعه کشاورزی در دنیا محسوب می شوند، گفت: این مناطق گستره محصولات زراعی همچون سیب زمینی، ذرت و گوجه فرنگی هستند که از کوهستان ها نشات گرفته اند.

وی در ادامه گفت: خاستگاه بسیاری از گونه هایی که امروز به عنوان گونه های اهلی مورد استفاده غذایی بشر قرار می گیرند از کوهستان ها است، مانند بز و گوسفند همچنین تنوع ژنتیکی این منابع در مناطق کوهستانی بسیار اهمیت دارد.

احمدی در بخش دیگر صحبت های خود درباره مناطق کوهستانی استان تهران شرحاتی داد و با اشاره به اینکه دو رشته کوه اصلی ایران البرز و زاگرس هستند، گفت: تغییرات اقلیمی که در کشور اتفاق می افتد از همین دو رشته کوه نشات گرفته است.

وی ادامه داد: استان تهران در دامنه رشته کوه البرز واقع شده است که امروز یکی از محل های اندمیک پوشش های گیاهی کشور محسوب می گردد و بسیار حائز اهمیت است.

احمدی اضافه کرد: مناطق کوهستانی زیادی مانند پارک ملی لار، منطقه حفاظت شده البرز مرکزی از گذشته تحت مدیریت مناطق حفاظت شده قرار گرفتند ودر طبقه بندی های اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) به عنوان مناطق حفاظت شده کوهستانی صندلی خاص خود را دارند.

وی در ادامه گفت: پارک ملی لار به عنوان یک اندمیک به اصطلاح شبه آلپی نامیده می گردد و یکی از مناطق بسیار با ارزش در مجموعه مناطق حفاظت شده است همچنین یکی از گونه های بسیار با ارزش این مناطق آبزی قزل آلای خال قرمز است که شاید بتوان گفت اکوسیستم آبی کمتر دست خورده مانند این در دنیا پیدا نمی گردد.

احمدی همچنین گفت: یک گونه خزنده در ایران از محدوده های پارک ملی لار تا غرب استان تهران وجود دارد مار افعی لطیفی است و می توان گفت تنها پراکنش آن در کشور و البته اندمیک خود ایران است.

رییس اداره محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین اظهار کرد: در اصطلاح علمی کوهستان ها را حامیان مناطق دشتی می گویند، یعنی اگر این مناطق کوهستانی در استان تهران نبود شاید این استان شرایطی مانند مناطق تقریبا خشک شرایط خشک داشت.

وی اضافه کرد: پارک ملی لار هم از مناطق کوهستانی بسیار با اهمیت استان تهران است، همچنین منطقه حفاظت شده ورجین و البرز مرکزی نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

احمدی درباره منطقه حفاظت شده ورجین در شمال تهران شرح داد: در این مناطق از تنوع زیستی بسیار بالای گونه های قوچ و میش البرز مرکزی، خرس قهوه ای و گونه های دیگری مانند کفتارو گرگ حفاظت می گردد.

وی در انتها با اشاره به اینکه بخشی از رشته کوه البرز در شرق استان تهران واقع شده است، گفت: مناطق دیگری مانند منطقه حفاظت شده کاوده وجود دارد که تقریبا کوهستانی هستند و ارزش ها و قابلیت های آن ها بسیار حائز اهمیت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "از کوهستان های استان تهران چه می دانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کوهستان های استان تهران چه می دانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید